Här är dessa förändringar som vi har gjort:

 

Hål 1 Vattenhindret vid bron över mot hål 2 gjordes tydligare. Mycket sly togs bort vid bron

Hål 4 Där grävde vi tydligare dike på högersidan

Hål 5 Vattenhindret till vänster grävdes ur mera mot green där hade kanten på vattenhindret börjat glida ned i vattnet så det gjordes en tydligare kant.

Hål 6 Greenen blir ca 100kvm större på höger sidan, däremot så flyttas fronten av greenen in lite grann. Där har det varit problem att klippa, att inte glida ner i bunkern när man klipper är nu åtgärdat i och med detta. Nu kommer det även att finnas flera möjligheter för flaggplaceringar på den greenen

Hål 7-8 Där har vi grävt ur vattenhindret som ligger mellan 7:an green och 8:ans fairway.
Vattnet kommer nu mera i spel på bägge hålen, alla schaktmassor som grävdes upp lades mellan 7:ans green och 8:ans fairway som en 20 meter lång kulle.
På det viset kommer vi att styra utslagen från hål 8 mera till vänster mot 9:ans fairway istället för mot 7:ans green. Där har vi en säkerhetsaspekt då det gäller utslagen på hål 8.
 

För att se bilderna i fullt format klicka på bilden.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Testa årets drivers!

Testa årets drivers!

Anders Golfshop kan tillsammans med Callaway erbjuda test av årets nya modeller.

Läs mer här!